top of page
  • Yazarın fotoğrafıOGMA

Kurtdoğmuş Köyü "Küçük İsviçre Projesi"

Güncelleme tarihi: 5 Ara 2022

Kurtdoğmuş köyü 451 nüfuslu, Ömerli Barajı’na sınırı olan, Pendik’e bağlı bir köydür. Baraja yakınlığı sebebiyle çok verimli topraklara sahip olan köy tarımcılıkta çok gelişmiştir.


“Küçük İsviçre” projemizin amacı Kurtdoğmuş Köyü’nü kurallı, doğal güzelliklerin doğru kullanıldığı, huzurlu, sağlıklı yaşam standardının olduğu bir köye dönüştürmektir. Bu proje kapsamında köy halkına verilecek eğitimler ve seminerler olacaktır. Özellikle köyde yaşayan kadınların doğal ürünler ürettiği ancak bunların doğru pazarlama ve reklamını yapma kısmındaki eksikliği görülmüştür. Bu amaçla e-ticaret ve reklam kampanyaları kısmında çalışmaların yapılması planlanmıştır. Özgür Genç Mutlu Aile Derneği kadınların sosyal hayatta aktif rol oynamasını sağlamak amacıyla bu köydeki kadınların doğal yollarla elde ettikleri ürünlerini en güzel şekilde tanıtmaları için de çalışmalar planlamaktadır.


Bu proje için Kurtdoğmuş Köyü’nü seçmemizin sebebi köyün eşsiz doğal güzelliklere sahip olması ve inşaat izninin olmamasıdır. Ayrıca köyün popülasyonunun proje içeriğine uygunluğu, şehre uzaklığı ve coğrafi konumu da proje açısından öne çıkmaktadır.


Bu köy şehre olan uzaklığı sebebiyle de kamp aşıklarının vazgeçemediği bir köydür.


“Değiştirmek değil güzelleştirmek istiyoruz” mottosuyla çıktığımız bu yolda birçok güzelliklere sahip Kurtdoğmuş Köyü’nü diğer bütün köylerden ayrılacak bir köy haline getirmek istiyoruz.

Köy sakinlerinden ve aynı zamanda projemizin destekçilerinden Selime Nil Karadağ’ın evinde gerçekleştirdiğimiz bu toplantıda köy halkının durumundan, eğitim seviyesinden, köyde yapılan etkinliklerden ve köy halkının yeniliğe açıklığından konuştuk. Bu toplantı yapmayı planladığımız uzun soluklu bir yolculuğun ilk adımı niteliğinde.


7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page